Slovníček pojmů z oblasti výchovného poradentsví

Y

• ZPS - zkratka pro změněnou pracovní neschopnost
  • zralost školní - jev v podstatě biologický, podmíněný maturací nervového systému, a tedy do značné míry závislý na věku dítěte. Požadavek dovršeného šestého roku při vstupu do školy je nutno považovat za minimální. Nedostatečná mentální, povahová, sociální a pracovní připravenost pro školu má většinou za následek neprospěch, který působí traumaticky na pocit sebevědomí a vede ke ztrátě sebedůvěry. V některých případech má za následek i neurotizaci dítěte a nejrůznější formy regresivního chování. Školní zralost posuzuje pediatr a psycholog, v případě potřeby je možné odložit povinnou školní docházku o jeden rok.
  • žargón - vokalizace podobná řeči (žvatlání)

Zpracoval kolektiv pracovníků Speciálně - pedagogického centra Blansko, Pedagogicko - psychologické poradny Blansko, Pedagogicko - psychologické poradny Boskovice, 1997