Hradební 67
261 01 Příbram 1
email: spec.ms@seznam.cz web.: skoly.pb.cz/MSspec

Logopedická péče

Odborný garant logopedické péče:

Logopedická péče je zajišťována pod supervizí klinických logopedek. Ambulance těchto logopedek se nachází přímo v budově mateřské školy. Klinické logopedky také úzce spolupracují s místně příslušnými školskými poradenskými zařízeními (ŠPZ) a jejich odborné zprávy jsou podkladem pro stanovení konkrétních podpůrných opatření.

Zařazování dětí: Rozsah a míra podpůrných opatření je stanovena na základě doporučení ŠPZ, klinické logopedky a v souladu s individuálním vzdělávacím plánem dítěte. Intenzivní logopedická péče a nácvik komunikačních dovedností je jedním s podpůrných opatření zejména pro děti s vadou řeči, narušenými komunikačními dovednostmi, výrazným opožděním vývoje řeči či pro děti z cizojazyčného prostředí.

Supervize klinické logopedky:

• Rozsah: každá třída zpravidla jednou v měsíci.
  • Logopedickou supervizi provádí klinická logopedka s dětmi individuálně za účasti pověřené učitelky.
  • Paní logopedka po ukončení supervize předává pověřené učitelce obrázkové materiály, pracovní listy, metodické materiály, návodné postupy a doporučení pro logopedickou péči na další období.
  • Dle těchto doporučení je v MŠ realizována s dětmi individuální i skupinová logopedická intervence.

Individuální logopedická intervence:

• Probíhá zpravidla denně v době cca od 8:00 do 10:00 v rámci speciálně pedagogické intervence (SPI).
  • Individuální logopedickou intervenci v mateřské škole vedou pověřené učitelky.
  • Rozsah a četnost u jednotlivých dětí vychází z doporučení ŠPZ a klinické logopedy v návaznosti na personální a organizační podmínky školy.
  • Obsah:

Skupinová logopedická péče:

• Je vedena třídními učitelkami denně na každé třídě v rámci komunikačního kruhu.
  • Obsah:

Stanovené cíle:

• Vytvářet vhodné podmínky pro rozvoj řeči (podnětné prostředí, dostatek speciálních pomůcek, odborně proškolený i zkušený personál, úzská spolupráce s rodinou i odborníky).
  • Podporovat přirozenný rozvoj komunikačních dovedností dítěte.
  • Rozvíjet  porozumnění řečovému projevu, napomáhat dítěti v lepší orientaci v běžných životních situacích a  zvládání stresových či pro dítě neznámých situací.
  • Průběžně rozšiřovat slovní zásobu dítěte (pasivní i aktivní).
  • Zavedení adekvátního komunikační systému.
  • Nácvik používání alternativní či náhradní komunikace (výměnný obrázkový komunikační systém VOKS, znakování, gesta, piktogramy, fotografie).