Odvolání proti rozhodnutí

Informace o odvolacím řízení

při přijímání ke vzdělávání ve středních školách

Níže uvedené informace jsou zpracovány podle právních předpisů platných v době vydání publikace. Případné změny školské legislativy související s přijímacím řízením doporučujeme sledovat ve sdělovacích prostředcích nebo se informovat u výchovného  poradce.

Odvolací řízení

Proti rozhodnutí ředitele školy o nepřijetí ke vzdělávání může uchazeč (resp. jeho zákonný zástupce) podat odvolání do 3 pracovních dnů ode dne doručení rozhodnutí. Odvolání se podává vždy prostřednictvím ředitele dané střední školy k odvolacímu orgánu, kterým je Odbor školství a sportu Krajského úřadu Středočeského kraje. Odvolání je tedy vždy nutné adresovat řediteli střední školy, ve které uchazeč absolvoval přijímací řízení, nepodává se přímo odvolacímu orgánu. Počet volných míst pro potřebu odvolacího řízení určí ředitel střední školy. Upozorňujeme, že Odbor školství a sportu Krajského úřadu Středočeského kraje neřeší odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí vydaného řediteli soukromých a církevních škol.

Odvolání by mělo obsahovat:

-          jméno, příjmení, datum narození a adresu trvalého bydliště uchazeče;

-          název školy, úplný název a kód oboru vzdělání, kterého se přijímací řízení týká;

-          důvody odvolání (podstatné skutečnosti, které by mohly mít vliv na posouzení rozhodnutí ředitele střední školy, tj. v čem se spatřuje rozpor s právními předpisy, nebo nesprávnost rozhodnutí);

-          jméno, příjmení a adresu trvalého bydliště zákonného zástupce uchazeče nebo zletilého uchazeče;

-          datum a podpis uchazeče a jeho zákonného zástupce nebo zletilého uchazeče;

-          v případě, že se adresa trvalého bydliště neshoduje s adresou pro zaslání rozhodnutí, je nutno tuto skutečnost v odvolání uvést.

Ředitel střední školy postupuje všechna odvolání proti svému rozhodnutí současně s kompletními spisovými materiály o přijímacím řízení odvolacímu orgánu až po uplynutí celé lhůty pro odvolání, nejdéle však do 30 dnů ode dne, kdy mu bylo odvolání doručeno. Odvolací orgán rozhoduje podle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, ve věci zpravidla do 30 dnů ode dne, kdy mu byla odvolání včetně kompletních podkladových materiálů postoupena.

VZOR ODVOLÁNÍ

Odvolání se vždy zasílá pouze na adresu školy - ne na krajský úřad.

Odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí ke vzdělávání

Odvolávám se proti rozhodnutí ředitele, NÁZEV STŘEDNÍ ŠKOLY, o nepřijetí mého syna/dcery JMÉNO a PŘÍJMENÍ, datum narození, bydliště, ke vzdělávání v oboru vzdělání NÁZEV a KÓD OBORU VZDĚLÁNÍ a forma vzdělávání.

K odvolání uvádím tyto důvody: VYPSAT v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí.

V……………………. dne……………

Jméno uchazeče a zákonného zástupce

Podpis uchazeče a zákonného zástupce

Adresa pro zaslání rozhodnutí o odvolání

Zletilý uchazeč podává a podepisuje odvolání sám.