To byl název dalšího projektového dne, který proběhl v pondělí 18. listopadu 2013 v Masarykově základní škole Obecnice. Hlavním cílem tohoto dne bylo předat dětem informace o riziku kouření a nabídnout informace z oblasti zdravého životního stylu.

Žáci druhého stupně nejdříve vyhledávali různé informace, aby si rozšířili vědomosti o nebezpečí kouření. Prováděli pokusy, aby se přesvědčili, že ani filtr neuchrání plíce kuřáka. Že moderní je nekouřit vysvětlil prostřednictvím komentované prezentace chlapcům i děvčatům pan Josef Nadrchal se svým mladým pomocníkem Pavlem. Jejich přednáška měla jako obvykle velký úspěch. A co nás překvapilo? Že většina herců, kteří jsou našimi idoly a ve filmu drží cigaretu, ve skutečnosti vůbec nekouří.  Je to také jen reklama -  tak z toho bychom si hlavně měli vzít příklad. Menší děti se věnovaly odhalování toho, jaký vliv má na člověka reklama, co to je kult krásy a podobně. Žáci I. a III. třídy absolvovali  neformální třídní hodinu s názvem Koukej, co už umím. PhDr. Zdeněk Stočes dětem formou hry přiblížil mimořádné situace, se kterými se mohou setkat. Od páté třídy se všichni zapojili do internetové soutěže „SAPERE - Vědět, jak žít“ a odpoledne začaly turnaje. První stupeň bojoval o titul ve vybíjené, dívky z druhého stupně měřily své síly v přehazované a kluci hráli florbal. V oblasti umění se žáci snažili vytvořit na dané téma obrázky a literární práce.

Celý den se velmi vydařil a my jsme si snad uvědomili, že je škodlivé nejen aktivní kouření, ale i to pasivní. Ukázky následků kouření nevypadaly zrovna pěkně. Tak snad bude většina z dětí rozumná a raději ani nebude s tímhle zlozvykem začínat. Tak buďte moderní i vy a nekuřte.

Mareš Roman,  Strmiska Jan