Výlet do Brd 2013

U nás v Brdech je krásně

Je čtvrtek 25. dubna 8:00 hod. a my, žáci druhého stupně Masarykovy základní školy Obecnice, stojíme plní energie před školou. Těšíme se na to, co nás dnes čeká. Podíváme se totiž do prostoru v Brdech. Doprovod nám bude dělat pan inženýr Václav Pernegr, který nás seznámí s historií, ale i se zajímavostmi z přírody. Protože pěšky bychom toho moc nestihli, na větší vzdálenosti nás přepraví autobus.

Jako první místo navštěvujeme vrchol Třemošná. Rozhlížíme se po krajině, která se začíná jarně zelenat, a využíváme dokonalého výhledu z výšky. Zapisujeme se do „vrcholové“ knížečky. Naše trasa pokračuje  na Pilský rybník. Kromě krás okolí pozorujeme i dvě žáby, které se vyhřívají na hladině a plavou po vodní hladině znak.  U Padrťských rybníků doplňujeme energii svačinou a říkáme si, jaká je tu pohoda. Pokračujeme k loveckému zámečku Tři trubky. Vstřebáváme historická fakta a spoustu informací. Následuje Jordán. Je odtud hezký výhled. Sledujeme ale i bunkry, na kterých jsou patrné díry od střel. Odtud míříme na vrchol Tok. V dálce vidíme i Obecnici. Vše je jako na dlani. Pokračujeme ještě k bývalé hájovně, jež se jmenovala Carvánka.

Pan Pernegr, který je zásobárnou informací různého druhu, ukončuje svůj výklad, říká nám poslední slova      a my tleskáme. Děkujeme za zajímavý výklad a nabití dojmy se přesunujeme ke škole. Slunečné počasí ještě umocnilo dojmy z přírody, vlastně ze všeho, co jsme viděli. Zkrátka: U nás v Brdech je krásně, říkáme si. A je to pravda.

Karolína Hrubá