Příznaky v chování dítěte

Možné příznaky šikanování

Rodičům se doporučuje, aby si všímali těchto možných příznaků, které mohou naznačovat, že je  jejich dítě je šikanováno :

-         Za dítětem nepřichází domů spolužáci nebo jiní kamarádi.

-         Dítě nemá kamaráda, se kterým by trávilo volný čas.

-         Dítě není zváno na návštěvu k jiným dětem.

-         Nechuť jít ráno do školy (zvláště když dítě mělo dříve školu rádo). Dítě odkládá odchod do školy, případně je možno při bedlivějším pozorování vnímat jeho strach. Dítě ztrácí chuť k jídlu.

-         Dítě nechodí do školy a ze školy nejkratší cestou, případně střídá jiné cesty, také prosí o odvoz či dovoz do školy autem.

-         Dítě chodí domů hladové, neboť agresoři mu berou svačinu či peníze na ni.

-         Dítě usíná s pláčem, má neklidný spánek, křičí ze snu, může volat „Nechtě mě!“.

-         Dítě ztrácí zájem o učení a schopnost soustředit se na něj.

-         Dítě bývá doma smutné, apatické, projevují se výkyvy nálad, také zmínky o možné sebevraždě. Odmítá se svěřit s tím co je trápí.

-         Dítě žádá o peníze a uvádí nevěrohodné důvody, může opakovaně tvrdit, že je ztratilo. Může se stát, že peníze doma krade.

-         Dítě nápadně často ztrácí své osobní věci.

-         Dítě je neobvykle, nečekaně agresivní  k sourozencům či jiným dětem, může projevovat zlobu i vůči rodičům.

-         Dítě si stěžuje na neurčité bolesti břicha nebo hlavy, možná ráno zvrací, snaží se zůstat doma. Své zdravotní obtíže může zveličovat nebo také simulovat (např.manipulace s teploměrem)

-         Dítě se vyhýbá docházce do školy, může dojít k záškoláctví.

-         Dítě se zdržuje doma víc, než mělo dříve ve zvyku.