Dne 21. 3. 2012 na Masarykově základní škole v Obecnici proběhl Den tolerance pod záštitou humanistické organizace Narovinu – letos již po třetí.

Děti měly možnost zahrát si hru jménem Africká vesnice, ve kterési vyzkoušely, jaký je reálný život afrického farmáře. Došly k závěru, že tento způsob života opravdu není lehký. Díky neustálým změnám počasí   a různým nemocem je velmi těžké obdělávat půdu. V nouzi si sice farmář může zažádat o finanční nebo humanitární pomoc, ale nikdy nemá jistotu, že se mu pomoci dostane.

Dále měly děti příležitost promluvit si s rodilým Afričanem z Keňi, který jim odpovídal na otázky a snažil se jim co nejvíce přiblížit život v rozvojových zemích. Popsal nám, jak probíhá výuka v afrických školách, které jako malý navštěvoval, tudíž s nimi měl velké zkušenosti. Pak nám vyprávěl o své práci dobrovolníka, kterou vykonává zadarmo. Díky jeho návštěvě měly děti příležitost procvičit si anglický jazyk, kterým na ně mluvil.

Cílem další besedy bylo seznámení s africkou hudbou. Pro Afričany je hudba velmi důležitá a provází je v jejich každodenním životě. Žáci poznali některé hudební nástroje a naučili se také africkou písničku.

Nakonec si děti vyrobily postavy z velmi obyčejných materiálů, např. z provázků, bavlnek, nafukovacího balónku nebo krepového papíru. Přestože materiál byl velmi jednoduchý, každá skupina vymyslela a vyrobila úplně něco jiného a děti si tak procvičily svou fantazii.

Myslíme si, že děti se během dne dobře bavily a odnesly si spoustu zajímavých informací.

Katka Kryllová a Sabina Drábková