Den proti drogám

V pátek 13. 11. se na naší škole uskutečnil Den proti drogám. V tento den neproběhla běžná výuka, ale ve výukových blocích jsme se věnovali prevenci užívání návykových látek. Do projektového dne se zapojili žáci všech tříd spolu se svými učiteli. Naším cílem bylo seznámit žáky s riziky užívání vybraných drog (tabáku, marihuany, tvrdých drog) a ovlivnit jejich postoj k těmto látkám, aby se rozhodli je neužívat a dokázali je odmítnout. Pro žáky byly připravené různorodé aktivity, které jim s ohledem na jejich věk přinesly nové a podstatné informace a zajímavé zážitky.

Díky anonymním dotazníkům, které žáci vyplnili na závěr Dne proti drogám, můžeme konstatovat, že se nám podařilo stanoveného cíle dosáhnout. Nejvíce žáky zaujala krátká názorná videa o následcích kouření. Ve vyplněných dotaznících se například dočteme: „Překvapilo mě, co všechno obsahuje cigareta a jak vypadá naše tělo, když kouříme.“ „Teď jsem přesně viděla, co se s plícemi kuřáka stane konkrétně.“ „Nikdy už bych nezkusila kouřit, videa mi stačila.“

Mgr. B. Zívrová

A jak celý den popsali žáci?

Každý z učitelů měl připravené nějaké povídání nebo prezentace na téma drog. Velice zajímavé bylo, když jsme se dozvěděli, jaké všechny škodlivé látky jsou v cigaretách. Byla promítána různá videa, která znázornila, jak vypadají jednotlivé orgány kuřáka. Také nám byl ukázán pokus na přítomnost dehtu v cigaretách, při kterém jsme viděli, jak cigareta dokáže z bílé vaty udělat vatu „nechutně žlutou“. Na dalších stanovištích jsme si drogy rozdělovali do skupin a o drogách jsme si povídali. Dělali jsme i různé scénky, které se nám mohou stát v běžném životě, a zkoušeli jsme, jak se v nich máme zachovat. Také jsme viděli dokumentární film, který byl natočený s drogově závislými. Tento film určitě všem otevřel oči. Ve mně budil až hrůzu. Nikdy jsem si nedokázala představit, jak život drogově závislého může vypadat. A upřímně řečeno, žít jako oni, není určitě nic příjemného.

Všem učitelům se jejich prezentace a povídání opravdu povedly. Žáci se určitě nenudili. Ze Dne proti drogám si určitě každý žák odnesl, že by se měl všem drogám obloukem vyhnout.

Tereza Bredlová