| Přihlásit |     | Nápověda |    

.

       D E N  T O L E R A N C E

    

                    

Dne 16. 11. 2009  proběhl na Masarykově základní škole "Den tolerance", který byl v letošním roce věnován Africe. Naši školu navštívili dva koordinátoři z Humanistického centra Narovinu - paní Mgr. Lenka Rosková a David Švejnoha, kteří pro nás připravili program. Tato  nezisková organizace uskutečňuje řadu projektů a akcí v rámci Kampaně lidské podpory v Keňi, Guinei, Beninu a Indii. Je to např. adopce afrických dětí, budování škol, center lékařské péče, center pro děti ulice, kurzy řemesel, zemědělské programy apod.

Projektového dne se zúčastnila celá škola. Nejdříve proběhlo promítání filmů, přednášky a besedy po skupinách pro žáky od 3. do 9. třídy. Žáci  se dozvěděli, jak vypadá život dětí v afrických slumech  a  mohli porovnat život u nás a v Africe. Také žáci l. a 2. ročníku si povídali o těchto rozdílech, vyráběli pomůcky pro africké školáky a kreslili obrázky.

Žáci 6. a 7. ročníku si vyzkoušeli ve workshopu výrobu hraček z odpadků a  8. a 9. třída vyráběla  školní pomůcky.  Všechny vyrobené školní pomůcky  odvezou koordinátoři  dětem do školy v Keňi.. Zhotovené pomůcky se tak stanou prvním krokem při navazování kontaktů s touto školou.

A jaké si odnesli žáci dojmy z této akce? Zde je několik postřehů našich "osmáků" :

 

- Na projektovém dni nás hodně zaujal způsob života obyvatel slumu. Takových  odpadků.  V reklamách ukazují, jak je Afrika hezká, přitom takový slum je ohavné místo, které odporně páchne.

- Zaujala mne přednáška. Díky ní jsem si uvědomila, že není důležité mít co nejvíce oblečení a podobných věcí. Důležité je mít vůbec kde bydlet a co jíst.   Z prezentace jsem byla opravdu  nadšená a částečně v šoku.

- Myslíme si, že dětem, které žijí v Africe mezi odpadky, bychom měli pomoci. Měli bychom být rádi jak to vypadá u nás s jídlem. Přitom oni čichají lepidlo. To nám přišlo nejhorší.

- Nelíbilo se nám jak měli všude kolem sebe odpadky a taky v čem bydleli. Také museli chodit pro vodu několik kilometrů. Nebo jak čichali lepidlo, aby  necítili hlad a bolest.

 

 

                                                                                           Riegertová Marie,učitelka

 

den tolerance1

 

 
Copyright © 2005 Internet Pb s.r.o. Všechna práva vyhrazena