Hradební 67
email: spec.ms@seznam.cz web.: skoly.pb.cz/MSspec

Źivot v lese

INTEGROVANÝ BLOK: ŽIVOT V LESE

Začneme tím, že dáme dětem košíčky, tašky, batohy a vydáme se společně na vycházku  do přírody. V lese a kolem lesa pozorujeme různé stromy, popisujeme jejich velikosti, tvar, listy, kůru, plody. Vybereme místo, kde je více druhů stromů. Zábavnou formou naučíme děti poznávat kůry různých stromů. Dáme jim papír a voskovou pastelku, papír přiloží na kmen stromu ve výšce svých očí (papír můžeme připevnit páskou) a voskovkou ho vybarvuje. Děti musí přitlačit, ale přitom dávat pozor, aby neprotrhly papír. Na papíře se pak objeví vzor kůry jednotlivých stromů. Do košíčků, tašek, batohů dáváme různé větvičky, listy, kůru, šišky, žaludy a další plody, které najdeme v lese. Nezapomeneme být ohleduplní a citliví. Takže nejlépe sbíráme to, co nám příroda sama nabízí odložené na zemi. A protože si přejeme vidět  či slyšet zvířata, našlapujeme tiše a bez pokřikování. Během celé cesty se u dětí rozvíjejí pohybové schopnosti, koordinace pohybů při zdolávání přírodních překážek a procvičují si prostorovou orientaci. Vše co jsme zažili a nasbírali využijeme na domácí tvoření i zábavné učení. Zážitků z lesa a námětů na společné sdílení bude nespočet. Tak dejme dětem prostor a podporu při rozvíjení jejich dovedností, fantazie, poznatků a vztahu k přírodě.

Pro inspiraci Vám nabízíme tématické obrázky, pracovní listy, návody pro výtvarné činnosti, písničku i básničky.